Darmowy program do faktur, gotowy na e-Faktura (KSeF)

Darmowy program do faktur, gotowy na e-Faktura (KSeF)

Uszczelnianie polskiego systemu VAT cały czas przed nami. Darmowy program do faktur abcFaktury jeden z pierwszych gotowy na e-Faktury od KSeF.

Krajowy System e-Faktur to kolejny ze skutków uszczelniania polskiego systemu VAT. KSeF działa już od stycznia i, jeśli tylko chcesz, możesz z niego korzystać. Rok 2022 jest pilotażowym rokiem tego systemu, ale od 2023 r. każdy przedsiębiorca będzie musiał wystawiać faktury w KSeF. Jak się do tego przygotować? Wybierz oprogramowanie do wystawiania faktur, które obsługuje KSeF, np. abcFaktury.

Na czym polega Krajowy System e-Faktur?

Każda generowana przez polskiego przedsiębiorcę faktura powinna być w formacie XML, którego standard opracowało Ministerstwo Finansów. Taka faktura będzie wysyłana do MF i poddawana weryfikacji, po której otrzyma indywidualny numer KSeF i zostanie zapisana w tymże systemie. Każdą taką fakturę należy traktować jako dostarczoną do klienta.

Uwaga: Oznacza to koniec przekazywania kontrahentom wydruków faktur oraz faktur rozumianych dziś jako elektroniczne, np. przesyłanych e-mailem w formacie PDF.

Aby zobaczyć otrzymaną fakturę, trzeba będzie użyć oprogramowania zintegrowanego z KSeF, np. abcFaktury lub narzędzia, które planuje udostępnić Ministerstwo Finansów.

Czy każdy program do wystawiania faktur obsługuje KSeF?

Nie. To, czy program będzie dostosowany do obsługi KSeF, zależy od producenta danej aplikacji. Programy BinSoft już są gotowe na KSeF, więc, decydując się na pracę w nich, możesz być spokojny. Dotyczy to wszystkich programów od BinSoft, które pozwalają na obsługę sprzedaży, a więc:

 • abcFaktury – darmowy program dla małych i średnich firm z gospodarką magazynową
 • abcMagazynu – darmowy program do obsługi gospodarki magazynowej z możliwością generowania faktur
 • abcWarsztatu – program dla warsztatów samochodowych
 • mpFaktura– program do obsługi sprzedaży i magazynu dla średnich przedsiębiorstw
 • mpFirma – ponadbranżowe oprogramowanie ERP do kompleksowego prowadzenia firmy

Jak obsługiwać KSeF w programie do wystawiania faktur?

Programy od BinSoft są gotowe na obsługę KSeF. Najbliższe aktualizację włączą możliwość konfiguracji systemu e-Faktur. Podczas konfiguracji ustawień obsługi KSeF w programach serii MP/ ABC można będzie uruchomić automatyczne pobieranie faktur kosztowych, wystawionych nam w KSeF. Dzięki temu będziesz mógł się z nimi zapoznać.

Nadawanie uprawnień do obsługi KSeF

Obsługa KSeF wymaga specjalnego poświadczenia, które programiści BinSoft rozwiązali dzięki tokenowi autoryzacyjnemu. Z łatwością wygenerujesz go w programie. Wystarczy, że masz podpis elektroniczny lub profil zaufany. Oczywiście będziesz mieć też możliwość nadania uprawnień do wysyłania faktur do KSeF swoim pracownikom. Potrzebne będą jedynie ich numery PESEL.

Szczegółowo obsługę KSeF w programach od BinSoft wyjaśnia filmik.


Jak obsługa KSeF zmienia wysyłkę faktur?

 • Faktura wysłana do KSeF jest zablokowana do edycji. Każda zmiana wymaga wygenerowania faktury korygującej.

Uwaga: Ze względu na zablokowanie edycji faktur wysłanych do KSeF, programy od BinSoft automatycznie wysyłają faktury do KSeF w ciągu 5 minut od oznaczenia ich jako gotowe do wysyłki. Dzięki temu zyskujesz chwilę na ewentualną poprawę dokumentu. Oczywiście można też wysyłać faktury do KSeF natychmiast.

 • Nie musisz dostarczać kontrahentom faktur papierowych ani w formie PDF.
 • Nie będziesz potrzebował potwierdzenia otrzymania korekty.
 • Odbiorca faktury będzie musiał mieć odpowiednie narzędzia, aby się z nią zapoznać.
 • Nie musisz przechowywać swoich faktur, ponieważ będą dostępne w KSeF.
 • Nie będziesz musiał generować JPK_FA na żądanie ministerstwa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat KSeF?

Przeczytaj inne nasze artykuły:
Krajowy System e-Faktur – jak się przygotować?
Krajowy System e-Faktur – jakie oprogramowanie go obsługuje?

Dzięki temu będziesz mógł mieć własną opinię na temat KSeF. Bez względu na nią, w programach od BinSoft obsłużysz KSeF.

Udostępnij